16 Haziran 2008 Pazartesi

Origami ile Kutu Yapımı


Origami ile kutu yapımının basamaklarını fotoğraflayıp,anlatımı kolaylaştırabilmek için fotoğraflar üzerinde katlama yerlerini belirtmek için oynamalar yaptım.Başlarken belirtmeliyim iki yüzü farklı renkli kağıt kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır,ancak el işi kağıtları origami için elverişli değil!1)15x15 standart büyüklükte origami kağıdı ya da bu ebatlarda kesilmiş renkli A4 kağıdı ile başlıyoruz.Siyah çizgi ile gösterilen köşegen üzerinden 2 ye katlıyoruz.

2)Kağıdı ortalayan siyah çizgiden yukarıya katlama yaptığımızda oluşan dikdörtgen.
3)Kağıdı ortalayan siyah çizgiden sağa katlama yaptığımızda oluşan dikdörtgen.


4)Amacımız sadece iz elde etmek olduğundan kağıdımızı tekrar açıyoruz.
5)Kağıdımızı siyah çizgiler ile gösterilen köşegenler üzerinden 2 ye katlıyoruz.

6)Siyah çizgi ile gösterilen köşegenlerden biri üzerinden katlama yaptığımızda oluşan üçgen.

7)Siyah çizgi ile gösterilen köşegenlerden bir diğeri üzerinden katlama yaptığımızda oluşan üçgen.

8)Karşılıklı 2 köşeyi siyah çizgiler üzerinden,katlamalarla yerini belirlediğimiz orta noktaya denk gelecek şekilde katlıyoruz.

9)Kalan karşılıklı 2 köşeyi de siyah çizgiler üzerinden,katlamalarla yerini belirlediğimiz orta noktaya denk gelecek şekilde katlıyoruz.

10)Elde ettiğimiz yeni kareyi,yeni bir dikdörtgen elde edecek şekilde siyah çizgiler üzerinden yine orta noktaya denk gelecek sekilde katlıyoruz.
11)Bir önceki basamakta iz elde etmek için yaptığımız katlamayı açıyoruz.


12)İz elde etmek için karşılıklı 2 köşeyi siyah çizgiler üzerinden orta noktaya denk gelecek şekilde yaptığımız katlamayı da açıyoruz.

13)9. basamakta elde ettiğimiz,
karşılıklı 2 köşesi orta noktaya denk gelecek şekilde katladığımız şeklin,orta noktaya katlanmış olan köşelerini tekrar orta noktaya denk gelecek şekilde siyah çizgiler üzerinden ortaya katlıyoruz.14)Orta noktaya yaptığımız ilk katlama.


15)
Orta noktaya yaptığımız diğer katlama.

16)14. ve 15. basamaklarda iz elde etmek amacıyla yaptığımız 2 katlamayı da açıyoruz.Ortaya katlanmamış olan 2 köşeden birini,kutumuzun kenarlarından birini elde etmek amacıyla siyah çizgi hizasından dik bir kenar elde edecek şekilde katlıyoruz.Bunu yaparken mavi okların başlangıcı olan 2 köşenin okların gösterdiği noktaya denk gelmesi katlamanın doğru olması açısından dikkat edilmesi gereken en önemli nokta!


17)Kutumuzun elde ettiğimiz dik kenarının,mavi çizgi ile gösterilen köşesi kutu tabanının orta noktasına denk gelecek şekilde içe katlıyoruz.


18)Aynı işlemi boşta kalan diğer kenar içinde uyguluyoruz.
19)Origami kutumuz hazır.


20)Origami Kutu


21)Origami Kutu
"BLOĞUMDAKİ ORİGAMİ ÇALIŞMALARI AKSİNİ BELİRTMEDİĞİM SÜRECE BANA AİTTİR,ALINTI YAPARKEN LÜTFEN KAYNAK GÖSTERİN! "

0 yorum: