7 Haziran 2008 Cumartesi

Origami ile Bardak ve Şapka Yapımı
Origami çalışmalarımdan ilki ve en kolayı bardak yapımıydı.
1) 15x15 ebadında mümkünse origami kağıdı yoksa renkli bir A4 kağıdı ile çalışmaya başlıyoruz.2)Kağıdımızı karede bir köşegen oluşturacak şekilde (uçların birbirine denk gelmesi çok önemli)
ortadan ikiye katlıyoruz.


3)Oluşan üçgenimizin sağ kanadını şekilde siyahla çizilmiş olan 2 çizgi paralel olana ve siyah noktaya denk gelene kadar katlıyoruz.


4)Aynı işlemi sol kanat için de yapıyoruz.

5)Oluşan şeklin üstünde kalan üçgenlerden birini dışa doğru katlıyoruz.


6)Şeklimizi ters çevirip üstte kalan diğer üçgen parçayı da dışa katlıyoruz.


7)Bardağınız hazır:)

8)Origami Bardak
Origami ile şapka yapımı 2. çalışmamız bu da gayet basit bir çalışma.
1)15x15 standart büyüklükte origami kağıdı ya da bu ebatlarda kesilmiş renkli A4 kağıdı ile başlıyoruz.Siyah çizgi ile gösterilen köşegen üzerinden 2 ye katlıyoruz.
2)Elde ettiğimiz üçgen parçayı siyah çizgiler üzerinden katlıyoruz (siyah çizgiler 60 ar derecelik açı ile yerlermiş_3 eşit açıya bölmüş).3)Elde ettiğimiz şekilde;üçgenin sağ ve sol kanadın katlanması ile elde ettiğimiz parçaları siyah çizgi üzerinden yukarı katlıyoruz.sonra altta kalan parçayıda aynı siyah çizgi hizasından yukarı katlıyoruz.(3 mavi oku takip edin).4)Katlamaları yaptıktan sonra elde ettiğimiz şeklin arka yüzünü çevirip,altta kalan diğer üçgen parçayı da siyah çizgi hizasında yukarı katlıyoruz.
5)Son üçgen parçayı da katladıktan sonra elde ettiğimiz şekil soldaki şekil olmalı, bu şapkamızın arka yüzü,tekrar diğer yüzünü çeviriyoruz.
6)Origami şapkanız hazır:) daha büyük boyutlarda kağıt kullanarak çocuklar için eğlenceli kağıt şapkalar elde edebilirsiniz.
(Merak edenler için;şapkanın fotoğrafını çekebilmek için silgi ile destek yaptım,fotoğraf arkasında görünen silgidir:D)
"BLOĞUMDAKİ ORİGAMİ ÇALIŞMALARI AKSİNİ BELİRTMEDİĞİM SÜRECE BANA AİTTİR,ALINTI YAPARKEN LÜTFEN KAYNAK GÖSTERİN!"

0 yorum: